Az Ubuntu kiszolgáló változatának telepítésének alapvető lépései azonosak bármely operációs rendszer CD-ről telepítésének lépéseivel. Az asztali változattal ellentétben a kiszolgáló változat nem tartalmaz grafikus telepítőprogramot. Ehelyett a kiszolgáló változat konzolos menüalapú telepítőt használ.
-
Első lépésként töltse le és írja ki a megfelelő ISO-fájlt az Ubuntu weboldaláról.
-
Indítsa el a rendszert a CD-ROM meghajtóról.
-
Az indítómenü bekéri a nyelvét. A telepítési folyamat ezután a billentyűzetkiosztásra kérdez rá.
-
A fő indítómenüből elérhető néhány további beállítás az Ubuntu kiszolgáló változatának telepítéséhez. Választhatja alapszintű Ubuntu kiszolgáló telepítését, vagy telepítheti az Ubuntu kiszolgálót egy Ubuntu Enterprise Cloud részeként. Az UEC-vel kapcsolatos további információkért lásd: „UEC”. Ezen szakasz a továbbiakban az alapszintű Ubuntu kiszolgáló telepítését ismerteti.
-
A telepítő felderíti a hardverkonfigurációt, és DHCP segítségével beállítja a hálózatot. Ha nem szeretne DHCP-t használni, akkor a következő képernyőn válassza a „Vissza” lehetőséget, ekkor lehetősége lesz a „Hálózat kézi beállítására”.
-
A telepítő ezután bekéri a rendszer gépnevét és időzónáját.
-
Ezután számos lehetősége lesz a merevlemez-kiosztás konfigurálására. A speciális lemezbeállításokat lásd: „Speciális telepítés”.
-
Az Ubuntu alaprendszer ezután telepítésre kerül.
-
Egy új felhasználó kerül beállításra, ez a felhasználó a sudo segédprogram használatával tehet szert rendszergazdai jogosultságra.
-
A felhasználó beállítása után a telepítő megkéri a
home
könyvtár titkosítására. -
A telepítési folyamat következő lépése a rendszer frissítési módjának eldöntése. Három lehetőség van:
-
Nincsenek automatikus frissítések: ebben az esetben a rendszergazdának be kell jelentkeznie a gépre, és saját kezűleg kell telepítenie a frissítéseket.
-
Biztonsági frissítések automatikus telepítése: ez telepíti az unattended-upgrades csomagot, amely a biztonsági frissítéseket rendszergazdai beavatkozás nélkül telepíti. További részletekért lásd: „Automatikus frissítések”.
-
A rendszer felügyelete a Landscape-pel: A Landscape a Canonical kereskedelmi szolgáltatása ubuntus gépek felügyeletéhez. Részletekért lásd a Landscape oldalát.
-
-
Ezután lehetősége van számos csomagfeladat telepítésére. Részletekért lásd: „Csomagfeladatok”. Lehetőség van az aptitude elindítására is telepítendő csomagok kiválasztásához. További információkért lásd: „Aptitude”.
-
Végül az újraindítás előtti utolsó lépés az óra beállítása az UTC-re.
Ha a telepítés során bármikor nem elégedett az alapértelmezett beállítással, a „Vissza” funkció használatával bármikor visszaléphet egy részletes telepítőmenübe, amely lehetővé teszi az alapértelmezett beállítások módosítását. |
A telepítési folyamat során szükség lehet a telepítőrendszer által biztosított súgóképernyők megjelenítésére. Ehhez nyomja meg az F1 billentyűt.
Once again, for detailed instructions see the Ubuntu Installation Guide.
A kiszolgáló változat telepítése során lehetősége van további csomagok telepítésére a CD-ről. A csomagok az általuk biztosított szolgáltatás szerint vannak csoportosítva.
-
Számítási felhő: Walrus tárolószolgáltatás
-
Számítási felhő: minden egyben fürt
-
Számítási felhő: fürtvezérlő
-
Számítási felhő: csomópontvezérlő
-
Számítási felhő: tárolóvezérlő
-
Számítási felhő: felső szintű felhővezérlő
-
DNS-kiszolgáló: a BIND DNS-kiszolgáló és dokumentációja.
-
LAMP-kiszolgáló: előregyártott Linux/Apache/MySQL/PHP kiszolgáló
-
Levelezőkiszolgáló: ez a feladat általános célú levelezőkiszolgáló rendszerhez hasznos csomagokat telepít.
-
OpenSSH kiszolgáló: OpenSSH kiszolgálóhoz szükséges csomagok.
-
PostgreSQL adatbázis: ez a feladat a PostgreSQL adatbázis-kezelő kliens- és kiszolgálócsomagjait telepíti.
-
Nyomtatókiszolgáló: ez a feladat nyomtatókiszolgálóvá változtatja a rendszert.
-
Samba fájlkiszolgáló: Ez a feladat Samba fájlkiszolgálóvá változtatja rendszerét, ez ideális Windows és Linux rendszereket egyaránt tartalmazó hálózatokra.
-
Tomcat kiszolgáló: Az Apache Tomcatet és a szükséges függőségeket telepíti: Java, gcj stb.
-
Virtuálisgép-kiszolgáló: ez a KVM virtuális gépek futtatásához szükséges csomagokat telepíti.
-
Csomagok kézi kiválasztása: elindítja az aptitude csomagkezelőt, lehetővé téve a csomagok egyedi kiválasztását.
A csomagcsoportok telepítése a tasksel segédprogram használatával történik. Az Ubuntu (vagy Debian) és más GNU/Linux disztribúciók között az egyik fontos különbség az, hogy a csomagok telepítésükkor ésszerű alapértelmezések használatára vannak beállítva, és ezek néha további szükséges információkat kérnek. Hasonlóan feladatok telepítésekor a csomagok nem csak telepítésre kerülnek, de teljesen integrált szolgáltatás biztosítására is be vannak állítva.
A számítási felhő feladatokkal kapcsolatos további információkért lásd: „UEC”.
A telepítési folyamat befejeződése után az elérhető feladatok listáját a következő parancs kiadásával érheti el:
tasksel --list-tasks
A kimenet más Ubuntu-alapú disztribúciók, például a Kubuntu és az Edubuntu feladatait is felsorolja. A tasksel parancsot önállóan is futtathatja, ekkor a különböző elérhető feladatokat tartalmazó menüt jeleníti meg. |
A --task-packages kapcsoló használatával megjelenítheti az egyes feladatok által telepített csomagok listáját. A DNS-kiszolgáló feladat által telepített csomagok listájáért adja ki a következőt:
tasksel --task-packages dns-server
A parancs kimenete a következő kell legyen:
bind9-doc bind9utils bind9
Ha a telepítési folyamat során nem telepítette valamelyik feladatot, és később szükségessé válik, csak a telepítő CD-re van szüksége. Egy új LAMP-kiszolgálót például a következő parancs segítségével alakíthat egyben DNS-kiszolgálóvá:
sudo tasksel install dns-server