Lapolvasó (szkenner) beüzemelése Ubuntu vagy Kubuntu alatt

Általános üzembehelyezési útmutatót nehéz készíteni, mert minden típus egyedi esetnek tekinthető, így ez a leírás általános iránymutatásként szolgál.

Ubuntu alatt a Synaptic, Kubuntu alatt az Adept csomagkezelővel ellenőrizzük, hogy az alábbi csomagok telepítve vannak-e, ha nem, akkor telepítsük őket: libsane, libsane-extras, sane, xsane, xsane-common

Alapértelmezettként csak a rendszergazdának van jogosultsága a szkenneléshez, az ő feladata, hogy a többi felhasználónak erre jogokat adjon (ez a leírás erre nem tér ki).

Gnome ablakkezelő (Ubuntu) esetén:Alkalmazások → Kellékek → Terminál KDE ablakkezelő (Kubuntu) esetén: KDE menü → Rendszer → Terminal program (Konsole)

Majd a terminálban írjuk be:

sudo xsane

A művelet végrehajtásához meg kell adni a jelszavunkat. Ekkor a sane megpróbálja felismerni szkennerünket.

Ha ez nem sikerült, akkor a Sane honlapján a dokumentációk között keressünk meg lapolvasónkat, mert előfordulhat, hogy mégis támogatva van a hardverünk, csak beüzemeléséhez egyéb teendők is szükségesek. http://www.sane-project.org http://www.xsane.org http://kooka.kde.org

A Sane által támogatott lapolvasók esetén

Indítsunk terminált, ha eddig is nyitva volt, akkor a Ctrl+C billentyűk lenyomásával szakítsuk meg az előző folyamatot. Nyissuk meg a /etc/sane.d mappában a dll.conf fájlt , ez tartalmazza a támogatott szkennermárkákat:

Gnome ablakkezelő (Ubuntu) esetén:

gksu gedit /etc/sane.d/dll.conf
Kde ablakkezelő (Kubuntu) esetén:
kdesu kwrite /etc/sane.d/dll.conf

Ha az általunk használandó lapolvasó neve előtt kettős kereszt (#) karakter van, akkor ez a modul alapértelmezettként nincs betöltve, tehát a kettős kereszt karaktert törölni kell, majd pedig mentsük a fájlt.

Ugyanebben a könyvtárban találhatóak az egyes lapolvasómárkák nevével ellátott szövegfájlok is. Keressük meg a sajátunkat, majd itt szintén a megfelelő helyről törölni kell a kettős kereszt karaktert. Ha párhuzamos portos (pp) eszközünk van, akkor a mi eszköztípusunk sorában töröljük a kettős kereszt karaktert, illetve * helyére parport0 -át írjunk. Mielőtt a fájlt elmentenénk, győződjünk meg arról, hogy tényleg a mi eszközünk sorában tettük meg a módosításokat. Az eszközünk pontos megnevezésével tisztában kell lennünk, ugyanis nagy kárt is tehetünk a szkennerünkben, ha rossz modult töltünk be.

Miután ez megvan, a terminálba írjuk be ismét:

sudo xsane
Ha szerencsénk van, akkor a rendszer felismerte a lapolvasót. Szkennelésre használhatjuk például a KDE alapú Kooka alkalmazást is.

A fenti leírás csak irányadó, kiindulási alap, előfordulhat, hogy egyes eszközök beüzemeléséhez az interneten kell leírásokat keresnünk.