Animált gif készítése Ubuntun

Azok számára, akik sokat fórumoznak, ismerős lehet az avatar és a banner kifejezés. Manapság egyre elterjedtebbek az animált avatarok és bannerek. Az alábbi leírás animált GIF-avatar készítését mutatja be Ubuntu alatt.

Első lépésként telepítsük az avidemux, imagemagick, mencoder és gifsicle csomagokat a Synaptic csomagkezelővel, vagy az alábbi parancs kiadásával terminálban:

$ sudo aptitude install avidemux imagemagick gifsicle

Szükség lesz ezen felül egy videófájlra, amiből majd kiszedjük a nekünk szükséges képkockákat.

A videó átalakítása JPG-be

Nyissuk meg az Avidemux-szal a videót. Tekerjünk oda a nekünk kellő rész elejéhez, majd az "A" menügombbal jelöljük ki a szükséges videórész elejét, a "B" menügombbal pedig a végét. Ha nem akarunk túl nagy méretű GIF-fájlt a végén, akkor pár másodpercnél hosszabb részt ne jelöljünk ki. A kijelölés után a File → Save menüben a Save Selection as JPEG images menüpontot válasszuk, és adjuk meg a mentés helyét.

A JPG fájl átalakítása GIF-fájllá

Nyissunk egy terminált (Alkalmazások → Kellékek → Terminál), és lépjünk be a képeket tartalmazó könyvtárba a cd parancs segítségével. Hozzunk létre egy könyvtárar a GIF-fájloknak:

$ mkdir gif

Ezután adjuk ki a következő parancsot:

$ mogrify -path gif -resize x100 -format gif *.jpg

A fenti parancs hatására a könyvtárban található JPG-fájlokból 100 pixel magas GIF-fájlok készülnek, és az előbb létrehozott gif könyvtárba kerülnek.

Animált GIF-készítése

Az imagemagick convert parancsával is készíthetnénk animált GIF-fájlt, de a gifsicle sokkal gyorsabban oldja meg a feladatot. Amennyiben törlük minden második képet, a GIF-fájl kisebb lesz, számottevő minőségromlás nélkül.

Terminálban lépjünk be a GIF-fájlokat tartalmazó könyvtárba, és adjuk ki a következő parancsot:

$ gifsicle --delay=1 --loop --crop 20,0-120,100 --optimize *.gif>anim.gif

A fenti parancs hatására egy folyamatosan ismétlődő anim.gif nevű animált GIFfájlt kapunk. A --delay="érték" opcióval a képkockák lejátszási gyorsaságát adhatjuk meg, 0 esetén nincs késleltetés. A --crop x1,y1,-x2,y2 opcióval kivághatunk egy részt az eredeti képekből, az x1,y1 a bal alsó sarka a kivágandó résznek, az x2,y2 pedig a jobb felső. Az --optimize opcióval a program megpróbálja csökkenteni a GIF-fájl méretét.