Az Ubuntu automatikusan támogatja a legtöbb nyomtatót. A Nyomtatás alkalmazással telepíthet új nyomtatókat és módosíthatja a beállításaikat. Szintén ezzel az alkalmazással oszthatja meg a nyomtatót a hálózaton, tilthatja le vagy indíthatja újra.
A helyi nyomtató a számítógépéhez közvetlenül kapcsolódik (ellentétben a hálózati nyomtatókkal, amelyekről a következő fejezetben lesz szó).
Egy új helyi nyomtató telepítéséhez csatlakoztassa a nyomtatót a számítógéphez és indítsa el a rendszert. A legtöbb nyomtatót a rendszer automatikusan felismeri és beállítja, ekkor az értesítési területen megjelenik egy nyomtatóikon. Hamarosan megjelenik a Nyomtató felvéve értesítés.
Ha a nyomtatója nem kerül felismerésre néhány pillanat alatt, akkor tegye a következőket:
-
Járjon utána a nyomtatója típusának.
-
Győződjön meg róla, hogy a nyomtató be van kapcsolva.
-
Válassza a
→ → menüpontot. -
Válassza ki az Új nyomtató menüpontot.
-
Az Ubuntu elvileg automatikusan felismeri a nyomtatóját. Ha így van, kattintson a Tovább majd az Alkalmaz gombra.
-
Végül megadhatja a nyomtató leírását és helyét.
Ha nyomtatóját nem ismeri fel a rendszer automatikusan, akkor kiválaszthatja kézzel is a nyomtató portját és a nyomtatómeghajtót. Egyes nyomtatók beüzemeléséhez további beállításokra lehet szükség. További információkat a LinuxPrinting.org adatbázisában, valamint az Ubuntu Wiki nyomtatók oldalán (angol) találhat.
Az Ubuntu rendszerét beállíthatja, hogy a nyomtatási feladatokat távoli nyomtatónak küldje. A távoli nyomtatók bárhol lehetnek a hálózaton. Távoli nyomtató beállításához:
-
Járjon utána a nyomtatója típusának.
-
Győződjön meg róla, hogy a nyomtató be van kapcsolva.
-
Válassza a
→ → menüpontot. -
Válassza ki az Új nyomtató menüpontot.
-
Ha a nyomtató közvetlenül csatlakozik a hálózat egy windowsos gépére, akkor válassza a Windows nyomtató SAMBA-n lehetőséget. Ellenkező esetben válassza ki a nyomtató által kommunikációra használt protokollt.
-
Adja meg a hálózati nyomtató részleteit és kattintson a Tovább gombra.
-
Válassza ki a nyomtató típusát és kattintson az Alkalmaz gombra.
-
Végül megadhatja a nyomtató leírását és helyét.
Ha nem ismeri a hálózati nyomtatója protokollját, vagy részleteit, konzultáljon a hálózati adminisztrátorával. |
A nyomtató működésének ellenőrzése:
-
Válassza a
→ → menüpontot. -
Kattintson a jobb egérgombbal a nyomtató nevére a listában.
-
Kattintson a Tulajdonságok gombra.
-
A Beállítások lapon kattintson a Tesztoldal nyomtatása gombra. Ha nyomtatója megfelelően működik, akkor kinyomtat egy tesztoldalt.
Nyomtatója tintaszintjeit következőképpen ellenőrizheti:
-
Hewlett-Packard (HP) nyomtatók: Nyomja meg az Alt-F2 billentyűkombinációt, írja be a
hp-toolbox
parancsot és kattintson a Futtatás gombra. A megjelenő HP Device Manager (HP eszközkezelő) ablakban válassza a Supplies fület a tintaszintek megjelenítéséhez. -
Epson és néhány Canon nyomtató: Telepítse az mtink csomagot és kattintson az → → menüpontra a tintaszintek ellenőrzéséhez.
-
Néhány más Epson és Canon nyomtató: Telepítse az inkblot csomagot és nyomja meg az Alt-F2 billentyűkombinációt, írja be az
inkblot
parancsot és nyomja meg a Futtatás gombot. Egy nyomtatóikon jelenik meg a felső panel értesítési területén, kattintson rá a tintaszintek megjelenítéséhez.
Más gyártmányú nyomtató esetében a tintaszint Ubuntu alatti megjelenítéséhez telepítse a gyártó hivatalos linuxos nyomtatómeghajtóját, ha létezik ilyen.