Az Apache Tomcat egy webes tároló, amely lehetővé teszi Java Servletek és JSP (Java Server Pages) webalkalmazások kiszolgálását.
The Tomcat 6.0 packages in Ubuntu support two different ways of running Tomcat. You can install them as a classic unique system-wide instance, that will be started at boot time will run as the tomcat6 unpriviledged user. But you can also deploy private instances that will run with your own user rights, and that you should start and stop by yourself. This second way is particularly useful in a development server context where multiple users need to test on their own private Tomcat instances.
A Tomcat kiszolgáló telepítéséhez adja ki a következő parancsot a terminálban:
sudo apt-get install tomcat6
Ezzel telepítésre került egy Tomcat kiszolgáló, amely csak egy alapértelmezett ROOT webalkalmazást tartalmaz. Ez alapértelmezésben egy minimális „It works” oldalt jelenít meg.
A Tomcat beállítófájljai az /etc/tomcat6
könyvtárban találhatók. Itt csak néhány általános beállítási lehetőség kerül ismertetésre, további információkért lásd a Tomcat 6.0 dokumentációját.
Alapértelmezésben a Tomcat 6.0 egy HTTP kapcsolatkezelőt futtat a 8080-as porton, és egy AJP kapcsolatkezelőt a 8009-es porton. A rendszeren futó más kiszolgálókkal való ütközés elkerülése érdekében szükség lehet ezen portok megváltoztatására. Ezt az /etc/tomcat6/server.xml
fájl következő sorainak megváltoztatásával érheti el:
<Connector port="8080" protocol="HTTP/1.1" connectionTimeout="20000" redirectPort="8443" /> ... <Connector port="8009" protocol="AJP/1.3" redirectPort="8443" />
Alapértelmezésben a Tomcat az OpenJDK-6 használatával fut, ezután a Sun JVM-jét próbálja, majd az egyéb JVM-eket. Ha több JVM van telepítve, az /etc/default/tomcat6
JAVA_HOME változójának beállításával megadható a használni kívánt JVM:
JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun
A Tomcat alapértelmezésben tartalmaz dokumentációs, adminisztrációs vagy bemutató célokra használható webalkalmazásokat.
A tomcat6-docs csomag a Tomcat 6.0 webalkalmazásként csomagolt dokumentációját tartalmazza, amelyet alapértelmezésben a http://azönkiszolgálója:8080/docs címen érhet el. A következő parancs kiadásával telepítheti:
sudo apt-get install tomcat6-docs
A tomcat6-admin csomag két webalkalmazást tartalmaz, amelyek a Tomcat kiszolgáló webes felületről történő adminisztrálására szolgálnak. Ezeket a következő parancs kiadásával telepítheti:
sudo apt-get install tomcat6-admin
Az első a manager webalkalmazás, amelyet alapértelmezésben a http://azönkiszolgálója:8080/manager/html címen érhet el. Elsősorban a kiszolgáló állapotának lekérésére és webalkalmazások újraindítására használható.
A manager alkalmazás elérése alapértelmezésben korlátozott: az eléréséhez meg kell adnia egy „manager” szerepű felhasználót az |
A második a host-manager webalkalmazás, amelyet alapértelmezésben a http://azönkiszolgálója:8080/host-manager/html címen érhet el. Ez virtuális kiszolgálók dinamikus létrehozására használható.
A host-manager alkalmazás elérése alapértelmezésben szintén korlátozott: az eléréséhez meg kell adnia egy „admin” szerepű felhasználót az |
Biztonsági okokból a tomcat6 felhasználó alapértelmezésben nem írhat az /etc/tomcat6
könyvtárba. Ezen adminisztrációs webalkalmazások néhány szolgáltatása (alkalmazástelepítés, virtuális kiszolgálók létrehozása) írási hozzáférést igényel a könyvtárhoz. Ha ezeket a szolgáltatásokat használni kívánja, akkor adja ki a következő parancsokat a megfelelő hozzáférés biztosításához a tomcat6 csoport felhasználóinak:
sudo chgrp -R tomcat6 /etc/tomcat6 sudo chmod -R g+w /etc/tomcat6
A tomcat6-examples csomag két webalkalmazást tartalmaz, amelyek servletek és JSP szolgáltatások tesztelésére vagy bemutatására használhatók, ezek alapértelmezésben a http://azönkiszolgálója:8080/examples címen érhetők el. A következő parancs kiadásával telepíthetők:
sudo apt-get install tomcat6-examples
A Tomcatet sokszor fejlesztési és tesztelési célokra használják, ekkor egy rendszerszintű példány használata nem elégíti ki egy adott rendszer több felhasználójának igényeit. Az Ubuntu Tomcat 6.0 csomagjai a felhasználószintű példányok telepítését segítő eszközöket tartalmaznak, lehetővé téve a rendszer minden felhasználójának önálló privát példányok futtatását (rendszergazdai jog nélkül), ugyanúgy a rendszerre telepített programkönyvtárakat használva.
Lehetőség van a rendszerszintű példány és a privát példányok párhuzamos használatára is, amennyiben nem azonos TCP-portokat használnak. |
A következő parancs kiadásával telepíthető minden, ami a privát példányok futtatásához szükséges:
sudo apt-get install tomcat6-user
A következő parancs kiadásával hozhat létre privát példánykönyvtárat:
tomcat6-instance-create privátpéldány
Ez létrehozza az új privátpéldány
könyvtárat, az összes szükséges alkönyvtárral és parancsfájllal. Az általános programkönyvtárakat például telepítheti a lib/
könyvtárba, a webalkalmazásokat pedig a webapps
alkönyvtárba. Alapértelmezésben nem kerülnek telepítésre webalkalmazások.
A privát példány szokásos Tomcat beállítófájljait a conf/
alkönyvtárban találja meg. Mindenképpen szerkesztenie kell például a conf/server.xml
fájlt a privát Tomcat példány által használt portok módosításához, így elkerülve az ütközést az egyéb, esetlegesen futó példányokkal.
A privát példányt a következő parancs kiadásával indíthatja el (feltételezve, hogy a példány a privátpéldány
könyvtárban van):
privátpéldány/bin/startup.sh
Keressen hibákat a |
A következő parancs kiadásával leállíthatja a példányt (feltételezve, hogy a példány a privátpéldány
könyvtárban van):
privátpéldány/bin/shutdown.sh
-
További információkért nézze meg az Apache Tomcat weboldalát.
-
A Tomcat: The Definitive Guide egy kiváló könyv webalkalmazások építéséhez a Tomcattel.
-
További könyvekért nézze meg a Tomcat Books oldalt.
-
Nézze meg az Ubuntu wiki Apache Tomcat oldalát is.