A phpMyAdmin egy kifejezetten MySQL kiszolgálók adminisztrálására írt LAMP alkalmazás. A PHP nyelven írt, és webböngészőből elérhető phpMyAdmin minden adatbázis-adminisztrációs feladathoz biztosít grafikus felületet.
A phpMyAdmin telepítése előtt el kell tudnia érni a MySQL adatbázist vagy ugyanazon a gépen, amelyre a phpMyAdmin telepítve van, vagy a hálózatról elérhető gépről. További információkért lásd: „MySQL”. Adja ki a következő parancsot:
sudo apt-get install phpmyadmin
Válassza ki, melyik webkiszolgálót szeretné a phpMyAdmin számára beállítani. Ez a szakasz a továbbiakban az Apache2 webkiszolgálót használja.
Nyissa meg a böngészőben a http://kiszolgálónév/phpmyadmin oldalt, a kiszolgálónév helyére a tényleges gépnevet írja. A bejelentkező oldalon a username mezőben adja meg a root, vagy bármely beállított MySQL felhasználó nevét, és adja meg a MySQL felhasználó jelszavát.
Ha bejelentkezett, már megváltoztathatja a root jelszavát, felhasználókat hozhat létre, adatbázisokat és táblákat hozhat létre vagy törölhet stb.
A phpMyAdmin konfigurációs fájljai az /etc/phpmyadmin
könyvtárban találhatók. Az elsődleges konfigurációs fájl az /etc/phpmyadmin/config.inc.php
. Ez a fájl a phpMyAdminra globálisan érvényes beállításokat tartalmazza.
A phpMyAdmin másik kiszolgálón található MySQL adatbázis adminisztrálására való használatához módosítsa a következőket az /etc/phpmyadmin/config.inc.php
fájlban:
$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'db_kiszolgáló';
A db_kiszolgáló helyére a tényleges távoli adatbázis-kiszolgáló nevét vagy IP-címét írja. Ne feledjen jogosultságot adni a phpMyAdmin gépnek a távoli adatbázis eléréséhez. |
A beállítások módosítása után jelentkezzen ki a phpMyAdminból, a következő belépéskor el kell tudnia érni az új kiszolgálót.
A config.header.inc.php
és config.footer.inc.php
fájlok a phpMyAdmin HTML fejlécének és láblécének megadására használhatók.
Szintén fontos konfigurációs fájl az /etc/phpmyadmin/apache.conf
, erre a fájlra mutat az /etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf
szimbolikus link, és a phpMyAdmin oldal kiszolgálására használt Apache2 beállítására szolgál. A fájl többek közt a PHP betöltésére és könyvtárjogosultságokhoz használt direktívákat tartalmaz. Az Apache2 konfigurálásával kapcsolatos további információkért lásd: „HTTPD – Apache2 webkiszolgáló”.
-
A csomag tartalmazza a phpMyAdmin dokumentációját, amely elérhető a phpMyAdmin logó alatti phpMyAdmin Documentation hivatkozás (bekeretezett kérdőjel) megnyitásával. A hivatalos dokumentáció elérhető a phpMyAdmin weboldalán is.
-
A Mastering phpMyAdmin című könyv is remek információforrás.
-
Szintén értékes információforrás az Ubuntu wiki phpMyAdmin oldala.