Áttekintés

A LAMP-telepítések (Linux + Apache + MySQL + PHP) az Ubuntu kiszolgálók népszerű felhasználási módjának számítanak. Rengeteg nyílt forrású alkalmazás készült a LAMP alkalmazáscsomag felhasználásával. Néhány népszerű LAMP-alkalmazás: wikik, tartalomkezelő rendszerek (CMS), és menedzsment-szoftverek, mint a phpMyAdmin.

A LAMP egyik előnye a jelentős rugalmassága a különböző adatbázisok, webkiszolgálók és parancsnyelvek irányában. A MySQL népszerű helyettesítői a PostgreSQL és SQLite. A PHP helyett gyakran a Python, Perl és Ruby nyelveket használják.

A legtöbb LAMP alkalmazás telepítésének hagyományos módja:

  • Az alkalmazás forrásfájljait tartalmazó archívum letöltése.

  • Az archívum kibontása, általában a webkiszolgáló által elérhető könyvtárba.

  • A források kibontási helyének függvényében egy webkiszolgáló beállítása a fájlok szolgáltatására.

  • Az alkalmazás beállítása az adatbázishoz való kapcsolódásra.

  • Egy parancsfájl futtatása, vagy az alkalmazás egy oldalának megnyitása az alkalmazás által igényelt adatbázis telepítéséhez.

  • A fenti, vagy azokhoz hasonló lépések végrehajtása után készen áll az alkalmazás használatának megkezdésére.

Ezen megközelítés használatának hátránya, hogy az alkalmazás fájljai a fájlrendszerben nem szabványos módon kerülnek elhelyezésre, ez megnehezíti az alkalmazás telepítési helyének meghatározását. A másik nagy hátrány az alkalmazás frissítése. Új verzió kiadásakor az alkalmazás telepítéséhez szükséges eljárást kell alkalmazni a frissítés telepítéséhez.

Szerencsére számos LAMP alkalmazás elérhető Ubuntu csomagban, és a nem LAMP alkalmazásokkal azonos módon telepíthetők. Az alkalmazástól függően azonban szükség lehet néhány extra konfigurációs és telepítési lépésre.

Ez a szakasz a MoinMoin és MediaWiki wikialkalmazások, valamint a phpMyAdmin MySQL-menedzselő alkalmazás telepítését és konfigurálását mutatja be.

[Megjegyzés]

A wiki egy olyan weboldal, amely egyszerűen teszi lehetővé felhasználói számára a tartalom hozzáadását, eltávolítását és az elérhető tartalom módosítását. Az együttműködés és használat egyszerűsége a wikit hatékony eszközzé teszi a tömeges együttműködő szerkesztéshez. A wiki kifejezést az együttműködő szoftverekre is használjuk.